تبلیغات
وب شیک|ابزار روشن شدن تصاویر

تصویر ثابت

" مــنــتـــظـــران فــــــــــرج "

" مــنــتـــظـــران فــــــــــرج "

... گـــــر نـــــگــــاهـــی بـه مـــا کنـــــد زهـــــرا *** دردهــــا را دوا کنـــد زهـــــرا ...

دعای عهد را جدی بگیریم !!!


... دانلود با صدای استاد فرهمند ...


یکی از دغدغه های جدی ما زندگی مهدوی است و همیشه به دنبال این هستیم که بدانیم زندگی مهدوی چه نوع زندگی است؟ بهترین مسیر زندگی مهدوی را دعای عهد ترسیم می کند در دعای عهد ابعاد مختلف زندگی مهدوی رقم خورده است و به همین دلیل در دعای عهد چند فضلیت وجود دارد. امام صادق (ع) می فرمایند: کسی که ۴۰ صبح دعای عهد را بخواند از یاران حضرت می شود یعنی به نوعی این دنیا توفیق یاری حضرت است. توفیق رجعت یکی دیگر از فضیلت های این دعا است. این دعا به قدری فضیلت دارد که در هر کلمه دعای عهد به انسان هزار حسنه داده می شود و به هر کلمه ای هزار سیئه از انسان بخشیده می شود.

این دعا منقول از امام صادق (ع) است. امام صادق (ع) نقل کرده اندهر که چهل صباح این عهد را بخواند از یاران قائم ما باشد و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد خدا او را از قبر بیرون آورد که در خدمت آن حضرت باشد و حق تعالی به هر کلمه هزار حسنه او را کرامت فرماید و هزار گناه از او محو کند". وقتی امام خمینی (ره) فوت کردند نشانه مفاتیحشان در صفحه دعای عهد بود و این اهمیت این دعا را می رساند و نشان می دهد که حضرت امام تا آخر عمر مقید به خواندن این دعا بودند و همه بزرگان پیوسته ما را به خواندن دعای عهد سفارش کردند. برای آشنایی با مضامین دعای عهد با حجت الاسلام محمد صادق کفیل، استاد مرکز تخصصی مهدویت و مدیر گروه ادیان این مرکز به گفتگو نشستیم که آنچه می خوانید نتیجه این گفتگو است.

 

- دعای عهد چه ویژگی هایی دارد و در این دعا چه اوصافی برای خداوند و ولی خدا آمده است؟

دعای عهد اول مسیری که برای زندگی رقم می زند خداشناسی است. شروع این دعا با اوصاف خدا است. کسی که می خواهد امام زمانش را بشناسد اول باید خدا را بشناسد. در دوران غیبت نیز سفارش شده که دعای "اللهم عرفنی نفسک......؛ خدایا خودت را به من بشناسان که اگر تو را نشناسم پیامبرت را نمی شناسم و اگر پیامبر را نشناسم حجتت را نمی شناسم و اگر حجت را نشناسم از دین گمراه می شوم" را زیاد بخوانید. خداشناسی مقدمه امام شناسی است. انسانی که به دنبال امام عصر (عج) است باید انسانی توحیدی و خدا شناس باشد.

در ابتدای دعای عهد ۱۶ وصف از اوصاف خدا بیان می شود. پروردگار نور عظیم، پروردگار کرسی بلند، پروردگار دریای جوشان، پروردگار سایه و آفتاب داغ، فرو فرستنده تورات و انجیل و زبور و قرآن عظیم، پروردگار فرشتگان مقرب و پیامبران خدا از جمله اوصافی است که برای خداوند در این دعا آمده است.

در بخش دوم دعای عهد وارد مرحله درود و سلام به امام می شویم. این سلام بر امامی است که آن امام ویژگی هایی دارد. در دعای می خوانیم: اللهم بلغ مولانا الامام المهدی القائم بامرک...؛ خدایا برسان به مولای ما آن امام راهنمای راه یافته و قیام کننده به فرمان تو که درود خدا بر او و پدران پاکش باد. واژه مولا یعنی نزدیک ترین. ولی در کتاب لغت یعنی اوج قرب به حدی که هیچ حائلی بین ما و امام نباشد. در زندگی مهدوی در ابتدای صبح با امامی ارتباط برقرار می کنیم که به آن امام می گوییم بین من و تو هیچ حائل و فاصله ای نیست. کسی که هر صبحگاه این جمله را به امامش بگوید حرکتش تا شب جهت پیدا می کند. در این دعا به امام می گوییم که تو پیشوای منی. یعنی در هر قدم باید ببینیم امام چه گفته و چه چیز مرضی رضای امام عصر (عج) است.

 

- با توجه به اینکه حکومت و دعوت حضرت مهدی (عج) جهانی است، در این دعا چه افقی ترسیم شده است؟

دعای عهد به منتظران افق جهانی می دهد. در این دعا می خوانیمصلوات الله علیه و علی ابائه الطاهرین عن جمیع المومنین و المومنات فی مشارق الارض و مغاربها...؛ درودهای خداوند بر او و پدران پاکش باد از طرف همه مردان و زنان با ایمان در شرق های زمین و غرب های هموار آن..... منتظران با قرائت این دعا در ابتدای صبح از طرف همه مومنان سراسر جهان به امام سلام می دهند. این فراز از دعا نشان می دهد که دغدغه شخصی داشتن و امام را تنها برای خود خواستن غلط است. بلکه منتظر واقعی دغدغه جهانی دارد.چنین انتظاری انتظار مثبت و پویا است. این انتظار همان انتظاری است که امام خمینی (ره) و بزرگان ما دغدغه آن را داشتند. چون امام خمینی(ره) هر روز صبح دعای عهد می خواندند و با فراز های این دعا پیوند داشتند، می دانستند که باید جهانی بنگرندد و زمینه ساز ظهور مصلح جهانی باشند. امام وقتی انقلاب کردند فقط به ایران فکر نکردند بلکه تاکید داشتند که باید برای دنیا بستر سازی شود. سلام به امام در این دعا از حیث کمیت جهانی است و از حیث کیفیت به اندازه عرش خدا است. کیفیت سلام به امام در این دعا بلند نظری منتظر را می رساند. انسان منتظر بلند نظر است و اندیشه جهانی دارد و وقتی خواسته ای هم دارد با نگاهی عمیق و طولانی آن را مطرح می کند.برخی امام را برای رفع مشکلاتش و صرفا دیدن آن حضرت طلب می کند اما برخی منتظران دغدغه جهانی دارند و وقتی مشکلی در غزه و لبنان اتفاق می افتد نگران است.

عهد، پیمان و میثاق با امام است. در زندگی منتظر عهد باید همیشگی باشد. وقتی زندگی بر مبنای انتظار شکل گرفت عهد دایمی وهمیشگی است. منتظر واقعی هرگز از عهدش با امام روی گردان نمی شود. وقتی با امام زمان (عج) عهد بستیم دیگر هر که جز امام چیزی گفت باید بدانیم که ما پیش از هر کس با امام خود عهد بستیم.

عهد با امام زمان (عج) یعنی زندگی بر اساس رضایت حضرت مهدی (عج). کسی که دست بیعت با امام زمان می دهد فقط رضایت حضرت را در نظر می گیرد نه کس دیگر را.عمل بر دغدغه و خواسته امام باید اولویت کار منتظران باشد. سفارش شده که انسان بعد از اقامه نماز و برقراری ارتباط با خدا و قبل از برقراری ارتباط با دیگران دعای عهد قرائت کند و با امام خود عهد ببند.

 

- منتظران با قرائت دعای عهد چه خواسته ای را از خدا طلب می کنند؟

در دعای عهد بعد از تجدید عهد با امام، هشت مقام را از خدا طلب می کنیم. در این فراز از دعا می خوانیم: "اللهم اجعلنی من انصاره و اعوانه و الذابین عنه و المسارعین الیه فی قضاء حوائجه والممتثلین لاوامره و المحامین عنه و السابقین الی ارادته و المستشهدین بین یدیه؛ خدایا قرار ده ما را از یاران و کمک یارانش و دفاع کنندگان از او و شتابندگان به سوی او در بر آوردن خواسته هایش و انجام دستورات و اوامرش و مدافعین از آن حضرت و پیش گیرندگان به سوی خواسته اش و شهادت یافتگان پیش رویش."

ما در این دعا از خدا می خواهیم که یار امام زمان (عج) و کم کار امام شویم و از امام دفاع کنیم، در انجام مقاصد و حوائج امام سرعت بگیریم، اوامر آن حضرت را گوش دهیم، از امام حمایت کنیم، به اراده امام زمان (عج) سبقت بگیریم و در رکاب امام به درجه رفیع شهات برسیم.

مبنای زندگی منتظر باید یاری امام باشد. به عنوان مثال کسی که می خواهد از امام حمایت کند باید اطلاعات مهدوی کسب کند و قادر باشد شبهات مربوط به حضرت را پاسخگو باشد و از مقام ولایت حضرت دفاع کند. کسی که از خدا می خواهد حامی امام باشد. باید بداند دنیای غرب علیه مهدویت چه کرده و از امام ما چه چهره ای ساخته است و خودش در برابر این اقدامات چه کرده است.

حاجت امام فرج است. امام دغدغه ظهور دارد. ما باید به این نتیجه برسیم که فرج امام به دست ما است. امام از ما گله دارد که چرا برای ظهورش کاری نمی کنیم و به سمت ظهور قدمی بر نمی داریم. حضرت مهدی (عج) هنگام تولد در سحرگاه نیمه شعبان در آغوش پدر دعا کردند که "خدایا گشایش دوستان من در فرج من است و فرجم را نزدیک کن". آن حضرت در غیبت صغری در کنار مسجد الحرام دست به دعا برداشتند و فرمودند خدایا فرجم را نزدیک کن". دغدغه ما نیز باید فرج باشد. باید هر شب از خود بپرسیم که در راستای این دغدغه گامی برداشتم یا نه؟ و هر شب از وجود نورانی حضرت این سوال را بپرسیم که "اوفیت یا صاحب الزمان؛ یا صاحب الزمان به عهدم وفا کردم یا نه؟" شهدای کربلا نیز هنگام شهادت از امام حسین (ع) می پرسیدند که ای پسر رسول خدا به عهدمان وفا کردم یا نه؟

 

- درخواست رجعت یکی از خواسته های منتظران در دعای عهد است. این درخواست چه تغییری در افق دید منتظران ایجاد می کند؟

در این بخش از خدا می خواهیم که اگر در طول زندگی ما ظهور رخ نداد و ما از دنیا رفتیم هنگام ظهور دوباره برگردیم. اللهم ان حال بینی و بینه الموت الذی جعلته علی عبادک حتما مقضیا فاخرجنی من قبری موتزرا کفنی شاهرا سیفی مجردا قناتی ملبیا دعوه الداعی فی الحاضر و البادی؛ خدایا اگر حائل شد میان من و او آن مرگی که قرار داده ای آن را بر بندگانت حتمی و مقرر پس بیرونم آر از گورم کفن به خود پیچیده با شمشیر آخته و نیزه برهنه پاسخ گویان به ندای آن خواننده بزرگوار در شهر و بادیه". در رجعت خوبان خوب و بدان بد به دنیا بر می گردند. کسی که این خواسته را در دعایش مطرح می کند افق زندگیش بر مبنای رجعت شکل می گیرد. چنین کسی تصمیم دارد که برگردد و در رکاب حضرت و سایر اهل بیت باشد تا امام رهبری کند و ما تبعیت کنیم.

کسی که این مقامات عالی را از خدا بخواهد شیدای ظهور می شود. در این مرحله است که جدی برای فرج امام دعا میکنیم و از خدا در تعجیل در فرج را می خواهیم.

برای عاشق ظهور شدن باید ظهور را بشناسیم. برای تربیت جامعه مهدوی سیمای ظهور باید واضح به جامعه معرفی شود. ظهور حضرت یعنی آبادی زمین. همان گونه که در فرازی از این دعا آمده است : ..واعمر اللهم به بلادک و احی به عبادک...؛ آباد گردان خدا به دست او شهرها و بلادت را و زنده گردان به وسیله اش بندگانت را. آبادی زمین در یاد و ذکر خدا است. زیبایی حکومت حضرت در این است که مردم کمی و کیفی خداوند را می پرستند و خدا به خاطر خدا پرستیده می شود نه به دلیل بهشت و جهنم. زمان حکومت حضرت زمان زندگی و حیات بندگان است.

 

- تجدید عهد صبحگاهی با امام زمان (عج) چه ثمرات و فوایدی دارد؟

سفارش شده این دعا هر صبح قرائت شود. چون تجدید عهد مقدمه پایداری است. پیوسته جریان طاغوت و نفسیات در حرکتند پس هر مومن و منتظر نیز باید هر روز و هر صبح در تلاش باشد. همان طور که در دستورات ما سفارش شده که پیوسته باید نماز اقامه و این ارتباط یا خدا بر قرار شود پیوسته باید از دعای عهد انرژی بگیریم.

در بخش پایانی دعا آمده است: ..فاظهر اللهم لنا ولیک وابن بنت نبیک المسمی باسم رسولک...؛ پس آشکار کن برای ما خدایا نماینده ات را و فرزند دختر پیامبرت که همنام رسول توست." این مضامین مبین این مطلب است که حضرت با اوصاف پیامبر ظهور می کند. آن حضرت سیمای پیامبر را دارد و رحمه اللعالمین است. ایشان پناه بندگان مظلوم است. امام در حکومتش از مظلوم حمایت می کند و هر کس یار ندارد امام یار و کمک کارش می شود و احکام دین را که تعطیل شده زنده می کند.

منبع :                  http://entezar.ahlolbait.comتاریخ ارسال : دوشنبه 12 مرداد 1394  12:57 ق.ظ  | نویسنده :   امیر عامری

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

تاریخ ارسال :   دوشنبه 27 شهریور 1396 03:13 ق.ظ
Hello there! This blog post could not be written any better!

Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I am going to send this post to him.
Fairly certain he'll have a great read. Thanks for sharing!
تاریخ ارسال :   جمعه 6 مرداد 1396 06:06 ب.ظ
I love what you guys tend to be up too. Such clever work
and reporting! Keep up the terrific works guys I've added you guys to my blogroll.
تاریخ ارسال :   سه شنبه 22 فروردین 1396 11:45 ب.ظ
This is very attention-grabbing, You're an overly professional blogger.
I have joined your feed and stay up for searching for more of your excellent post.
Additionally, I have shared your site in my social networks

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

ابزار هدایت به بالای صفحه